Św. Michał Archanioł

Święty Michał Archanioł

Patron Zgromadzeń założonych przez bł. Ks. Bronisława Markiewicza Jego imię: Mi-cha-El czyli Któż jak Bóg wyznacza kierunek naszego życia. Ma ono wpływ na wszystkie wybory i decyzje całej Rodziny Zakonnej, jak i poszczególnej siostry. Jest naszą główną myślą życiową. I o tym także każda z nas chce świadczyć, że nie ma wartości większej nad Boga i że trzeba tylko Jego szukać, chwalić, Jemu towarzyszyć z Aniołami. Biblia kilkakrotnie wspomina o św. Michale Archaniele: Dn 10,13 oraz Dn 12,1; Ap 12 i Jud 9.

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
A ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Niejednokrotnie stajemy przed koniecznością podejmowania właściwych wyborów. Szukamy wówczas pomocy i wsparcia u najbliższych i różnych mądrych tego świata. A w Księdze Daniela czytamy: „Wtedy przybył mi z pomocą Michał, jeden z pierwszych książąt.” Może warto właśnie z nim się bliżej zaprzyjaźnić. Tym, kto nam najbardziej szkodzi i utrudnia życie jest szatan, dlatego potrzebujemy pomocy kogoś, kto, znając wszystkie jego zakusy i strategie, może nas z nich ocalić. Bł. Ks. Bronisław Markiewicz, który głęboko wierząc w skuteczność pomocy św. Michała jego patronatowi powierzył założone przez siebie zgromadzenia zakonne, pisał, że „Św. Michał Archanioł, walcząc w sprawie Bożej, walczy i w sprawie dzieci Bożych, zagrożonych niebezpieczeństwem zgorszenia.” W dzisiejszym świecie zdaje się, że diabeł wysila całą swoją inteligencję i moc, by siać zgorszenie, szczególnie wśród dzieci. Niektóre z nich dobrze znamy i jakoś się im opieramy, ale wielu innych zupełnie nie jesteśmy świadomi. Przyjaźń z tym Wielkim Archaniołem może okazać się bardzo pomocna. On sam od kilku lat wędruje po Polsce w znaku figury z Gargano, oferując nam swoją pomoc i rzucając światło na drogi naszego życia. Mądrą decyzją jest zawierzyć mu swoją Rodzinę i pomóc naszym dzieciom poznać go i z nim się zaprzyjaźnić. Jest to spore wyzwanie, bo jednym ze zwycięstw szatana jest skażony przez media obraz tego wszystkiego, co duchowe. Dla dzieci duch to często jakieś upiorne straszydło, a walka kojarzy się im tylko i wyłącznie z całym arsenałem broni i przemocą. Tymczasem św. Michał jest pięknym duchem, a jego bronią jest dobro, uwielbienie Boga i czystość anielska. Przemiany w dziecięcych wyobrażeniach nie są łatwe, ale możliwe. Zaufajmy św. Michałowi, on jest specjalistą od prostowania krzywych ścieżek.